Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prosíčka – Prositschka

 

Tato bývalá obec byla jednou z nejmenších a čítala pouhých 14 domů. Nachází se na samé východní výspě VVP Ralsko. Ležela mimo hlavní komunikace na náhorní plošině pod vrcholem Prosíčská horka (410 m n.m.). Do obce vedla cesta z asi jeden kilometr vzdáleného Chlumu a dále pokračovala do Mukařova, který již leží mimo VVP.
            Přímé okolí obce bylo bezlesé a vyskytovaly se zde louky a pole, na kterých místní obyvatelé nacházeli obživu. Ve vzdáleném okolí obklopovaly obec husté lesy. Kvůli dobré poloze si Prosíčka vybrala armáda pro letecká cvičení. Z bývalé obce se tak stala letecká střelnice. Toto místo je dnes nejpostiženějším místem ve vojenském prostoru Ralsko, co se týče výskytu nevybuchlé munice. Na dobu dalších sta let je zde vyhlášena stavební uzávěra a území nesmí být uměle zalesněno, aby nedošlo k výbuchu munice.
             Původní bezlesé okolí obce dnes přirozeně zarůstá mladým borovým lesem. Samotné domy zde nejvíce připomíná rozbořené obvodové zdivo. Místy lze nalézt zbytky schodiště, nebo pískovcového koryta pro dobytek. Uprostřed obce jsou vzrostlé lípy, které připomínají místo bývalé návsi, kde stála kaple[43] .
 
Foto
[43]  Císařské otisky stabilního katastru. Mapový list: 2723-1.