Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hradčany – Kummer

Hradčany leží 5 kilometrů jižně od Mimoně na silnici do Doks. Obcí protéká Hradčanský potok, který napájí soustavu rybníků a poslední z nich, Hradčanský, se nachází v obci. V blízkosti protéká meandrující Ploučnice a jižně se zvedají Polomené hory.

         V obci se zachovala většina domů díky tomu, že obce jako takové se nedotkl destruktivní výcvik vojsk. Na rozsáhlých polích severně od obce, bylo postaveno velké vojenské letiště a v blízkosti byl v provozu tankodrom. Největší újma, která Hradčany postihla byla změna jejich charakteru a funkce. Před 2. světovou válkou byla obec jedním z nejvyhledávanějších letovisek na severu Čech. Návštěvníci oceňovali především romantické okolí Polomených hor, řeky Ploučnice a přilehlých lesů. U rybníka byla velká pláž s plovárnou, 6 hotelů, penziony, vily a restaurace.

            Dnes je z těchto rekreačních zařízeních v provozu pouze hotel „Na pláži“. Ostatní objekty slouží jako obytné domy a plovárna byla zbourána. V obci se nachází budova bývalé hájovny, kde je dnes infocentrum VLS. Bývalý mlýn pod hrází rybníka slouží jako rodinný dům. Ve středu obce na dnešní návsi stála kaple[11], která se spolu s několika domy nedochovala. Po domech jenž v obci zanikly, nezůstaly žádné stopy, v lepším případě pouze sklepy. Objekty nebyly zničeny vojenským výcvikem, ale nejspíše samy zchátraly a byly strženy.
            V době vojenského prostoru byli v obci ubytováni zaměstnanci VLS a vojenské správy. Po jeho zrušení se Hradčany otevřely civilnímu obyvatelstvu. Dnes chtějí navázat na svoji předválečnou minulost a snaží se o obnovu rekreace. Díky příjemnému bydlení přibývá v obci obyvatel. Do budoucna mají dobrou perspektivu rozvoje díky vzrůstajícímu cestovnímu ruchu a zamýšlené průmyslové zóně na bývalém vojenském letišti.
            Severně od obce se nacházela samota Dvojdomí[12], jež ustoupila stavbě vojenského letiště a na jejím místě dnes stojí hangár. Tři kilometry na jihovýchod od Hradčan se nacházela osada Strážov[13]. Jednalo se o několik domů s hájovnami a s waldsteinským zámečkem. Stavby stály na mýtině uprostřed rozsáhlých lesů pod vrcholy Velké a Malé Bukové. Dnes nestojí žádná z nich, zachovaly se pouze sklepy a velké duby uprostřed mýtiny.  Waldsteinský zámeček byla patrová zděná budova, jež stála ještě na začátku 90. let 20. století. Slavil zde své narozeniny i Konrad Henlein. Jak dokládá Z. Šindlauer (1999), přes Strážov vedla i úzkorozchodná trať. Přepravovala dřevo z Polomených hor do Rečkova poblíž Bělé pod Bezdězem. Tato dráha zanikla po druhé světové válce a dnes po ní zbyly jen zarostlé náspy z kolejiště.                       
Fotoalbum
[11]         Císařské otisky stabilního katastru. Mapový list: 2282-2.
[12],[13]  Třetí vojenské mapování. Mapový list: 3753.