Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boreček – Haidedörfel

 

Tato částečně zaniklá obec leží 2 km jižně od Mimoně, protéká jí řeka Ploučnice. Boreček s Mimoní spojovala alej, která vedla mezi poli. Po kolektivizaci zemědělství bylo toto okrasné stromořadí zničeno.
            Boreček patřil k menším obcím Ralska. V obci neprobíhal vojenský výcvik, sloužila jako zázemí pro výsadkový prapor, který zde měl zřízenou sušárnu na padáky. Další využití obce bylo k ubytování zaměstnanců VLS.
            V Borečku se zachovalo několik významných staveb. Jednou z nich je hájovna, dnes slouží jako bytový dům. Dále se zachovala budova hostince, který využívala sovětská armáda a dnes je zakonzervován. Významným místem je Eustachova kaple, stojí v lese západně od obce a značně utrpěla přítomností vojsk. V meziválečném období byl postaven nový most přes Ploučnici, byl dominantou lučinaté nivy meandrující řeky. Dnes je niva silně zarostlá nálety a most ztratil význam po výstavbě obchvatu Borečku. Zajímavostí je, že zde byl v období 2. sv. války vybudován průmyslový podnik – kafilerie, která je dodnes v provozu a patří v České republice ve svém odvětví mezi špičku.