Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proseč – Proschwitz

 

 
            Zaniklá obec leží ve východním okraji bývalého VVP Ralsko, přibližně 1,5 km od Olšiny a 1km od říčky Zábrdky. K Proseči uhýbala prašná cesta z Olšiny, která byla lemovaná alejí ovocných stromů. Cesta se do dnešních dob nezměnila, je zde i alej, dnes už starých stromů. Pod třešní, asi 200 m od Olšiny, se dochovala boží muka, která jsou k vidění na území Ralska jen výjimečně. 
            Hlavní komunikace, která prochází obcí se zachovala v původním místě, protože je využívána VLS. Uprostřed obce se silnice rozbíhá několika směry k Jablonci a Novému Mlýnu směrem k Zábrdce. Vedlejší cesty k bývalým stavením jsou dnes jen těžko znatelné. Uprostřed obce na rozcestí stála pod vzrostlými lípami kaple. Bylo zjištěno, že dnes je zde pouze povalené zdivo.
            Všechny stavby byly zničeny, kromě vodárny která stojí v jižní části Proseče. Tato betonová stavba je válcovitého tvaru o průměru 3 m a stojí na cihlové podezdívce (viz obr. 1). Do vodárny se čerpala voda ze Zábrdky a z ní pak byla rozváděna obecním vodovodem.
            Pozůstatky domů jsou dobře znatelné hlavně v severní části obce, kde se terén prudce svažuje. Zde jsou dobře vidět terasy z kamenů s pozůstatky schodiště. Uprostřed vesnice se nacházel rybník[42], který ležel těsně pod cestou vedoucí z Olšiny. Dnes je toto místo zarostlé a je poznat podle mírně pokleslého terénu. V jeho blízkosti se nacházejí trosky statku, po kterém zůstaly jen masivní zděné sloupy od vrat (viz obr 2).
             Dále se zde vyskytuje několik bývalých nádrží. Největší se nachází v severovýchodní části obce, je celá vyzděná z pálených cihel. Obec byla zničena zcela zbytečně. Výcvik vojsk se jí nedotkl, protože leží na samém okraji Ralska. Na dohled odtud stojí vesnice, které unikly ze spárů vojenského prostoru.
 
 
 
 
 
 
[42]   Císařské otisky stabilního katastru. Mapový list: 3644-1.