Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jablonec – Gablonz

 

 
Zaniklá obec leží na východě bývalého VVP Ralsko, prochází jí silnice z Hvězdova do Mukařova. Po příchodu sovětských vojsk do Ralska, zde byla zbudována raketová základna a území bylo jedno z nejstřelenějších v prostoru.
            Do dnešních dnů stojí z 85 domů pouze dva, ale i to je v porovnání s ostatními zaniklými obcemi v Ralsku výjimečné. Sloužily jako školy, jedna německá (viz Příloha 1), druhá česká (viz Příloha 2). Německá škola je poněkud starší a budova je celkově zchátralá. I přes vytlučená okna a popraskané zdi, si lze představit její vznešenost. Česká škola ve své době, kdy byla postavena, byla velmi moderní budova, ale dnes je také ve špatném stavu. Vnitřek české školy je přístupný od přízemí po půdní prostory. Budova je uvnitř celá znečištěná, po chodbách i v bývalých třídách jsou odpadky všeho druhu. Tyto dva domy nebyly zbořeny, protože je využívali vojáci.
            Obec ležela v údolí a její střed[21]se nacházel před bývalou německou školou (viz Příloha 3). V těchto místech se nacházel rybníček, který je dnes zavezen a neexistuje. Dokola byl osázen lípami, které tu stojí dodnes, takže si jeho místo lze dobře představit. Napájela ho voda z pramene Mukařovského potoka, který pramenní ve sklepě, jež je to jediné, co zbylo po domě na návsi. Dominantou obce byl barokní kostel Narození Pany Marie, který stál ve stráni naproti České škole (Příloha 4). P. Matoušek (2005) uvádí, že poslední bohoslužba se zde konala právě k tomuto svátku 8. září 1947. Poté byl armádou odstřelen a dnes z kostela zbyly jen trosky.
            Jablonec se nacházel v úzkém údolí. Značná část domů stála v okolních stráních[22]. Domy, co stály na návsi, byly mimo již zmíněných škol zbořeny a na jejich místech stojí bývalá parkoviště pro vojenské účely. Zbytky domů jsou dobře znatelné na stráních západní části obce (viz Příloha 5). Trosky obvodových zdí stojí místy i do dvou metrů výšky. Nejčetnější pozůstatky budov najdeme v severní části Jablonce. Toto místo se nachází kolem cesty, která dříve vedla ke Kracmanovu. Po obou stranách cesty jsou vysoké stráně. Na nich byla vystavěna největší část obce. Jednalo se o zemědělské usedlosti a statky. Lidé z nich využívali přístupu k blízkým polím, jenž se za strání vyskytují. Nacházejí se zde jednotlivé zdi domů, které odolávají povětrnostním vlivům, zavalené i volně přístupné sklepy. Je zde velké množství umělých nádrží na vodu, jak betonových, tak i kamenných. Vyskytují se zde neoznačené hluboké studny, některé jsou přikryty panely. Z bujné vegetace vyčnívají vysoké lípy a staré ovocné sady. V terénu lze dobře pozorovat terasovité cesty a bývalé úvozy, které se z návsi ubíraly do okolních strání. Jeden úvoz vede za bývalým kostelem směrem k Židlovu. Další pak z návsi ke Kracmanovu.
            Okolí Jablonce bylo dříve méně zalesněné než je dnes (Příloha 6). V jeho západní části se dříve nacházela pole, dnes jsou zalesněna. V okolních stráních lze najít staré ovocné stromy, převážně třešně. Vedle bývalé české školy stojí budova vojenského charakteru. Zmínit lze i tři chatky, které jsou v letním období využívané chataři a dále je zde odpočívadlo pro cyklisty.
Fotoalbum
[21],[22] Císařské otisky stabilního katastru. Mapový list: 2327-1.