Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ploužnice – Plauschnitz

 

Z větší části zaniklá obec leží 3 km jižně od Mimoně. Obec je situována podél levého břehu Ploužnického potoka, pravý břeh lemuje sousední vesnici Hvězdov.
            Z hlavní silnice Mimoň – Kuřívody odbočuje vlevo okresní silnice, podél které bylo hlavní osídlení obce. Z 86 domů zbylo asi jen 37, původní stavby stojí okolo hlavní silnice Mimoň – Kuřívody. Další pak u křižovatky, kde ze silnice odbočuje cesta do Hvězdova. Několik domů je roztroušeno podél potoka a tři domy stojí u hostince „Blízalka“. Všechny domy jsou v soukromém vlastnictví a zrekonstruovány. Po ostatních stavbách se nenacházejí velké pozůstatky. U Ploužnického rybníka stál mlýn[39], který je dnes zničený. V blízkosti stojí původní zchátralé hospodářské budovy.
          V údolí, které odděluje Ploužnici a Hvězdov, zbudovali vojáci v sedmdesátých letech tři vodní nádrže. Nádrže zadržují vody Ploužnického potoka, který v těchto místech tekl dvěma koryty v travnaté nivě (viz Příloha 1).
            U cesty do Oken, nedaleko rybníka, byla v obci kaple[40], po které nejsou žádné pozůstatky (viz Příloha 2). Nad obcí v lese stál hřbitov[41], který dnes připomíná několik povalených náhrobků. Na zbývající části hřbitova roste borový les.
             Na katastru Ploužnice bylo za pobytu Sovětské posádky vybudováno velké sídliště pro vojáky a teplárna, která vytápěla celý areál. Dnes je většina panelových domů opravena a obydlena. Teplárna vytápí ploužnické sídliště i byty v Mimoni.

Foto


[39], [40], [41]  Císařské otisky stabilního katastru. Mapový list: 5845-1.