Jdi na obsah Jdi na menu
 


Palohlavy – Halbehaupt

 

Palohlavy leží ve východní části bývalého VVP Ralsko, 300 m od silnice, která vedla z Olšiny ke křižovatce cest do Holiček a Svébořic. K Palohlavům, z této kdysi prašné cesty, odbočovala polní cesta. Všechny stavby v obci byly zničeny a jsou patrné jen základy zdí, sklepy a vybetonované nádrže na srážkovou vodu.
            Náves[37] lze poznat jen těžko (viz Příloha 1), nachází se asi 50 metrů vlevo od příjezdové cesty do vsi (viz Příloha 2). Zde stávala škola, kaple, hostinec a památník padlým z první světové války. Zbyly po nich dobře znatelné trosky, porostlé nálety (viz Příloha 3, 4, 5, 6). V obci byl vybudovaný důmyslný systém sedmi rybníčků[38]pro zadržování srážkové vody. Což je největší počet v Ralsku a dodnes se v nich drží voda. Rostou zde také staleté lípy a duby, na kterých lze v korunách vidět kování, kterým byly kdysi zpevněny, aby se nerozpadly. Tak jako ostatní zaniklé obce trápí i Palohlavy velká koncentrace náletů. 
            Obec měla ve své blízkosti hřbitov, nacházel se asi 500 m dále po silnici směrem k Dolní Novině. Do dnešních dnů se zachovaly staré schůdky, co dříve vedly k hřbitovní bráně. Náhrobky leží povalené v trávě, ale většina jich je pod zeminou. Rostou zde staré acháty, zem je porostlá břečťanem a i dnes toto místo působí pietním dojmem. Součást hřbitova, které si nelze nevšimnout, je i alej starých lip, kterou se kdysi přicházelo. Cesta, jež kdysi vedla alejí, je jen těžko patrná a ztrácí se ve vysoké trávě.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[37], [38] Císařské otisky stabilního katastru. Mapový list: 5625-1.